Bėgimo patarimai, norintiems pradėti bėgioti

Kaip pradėti bėgioti arba 13 patarimų naujokui

Vasara, atostogos puikus metas šokti į sportbačius ir išbėgti į lauką. Nors bėgimas atrodo viena iš paprasčiausių sporto šakų, užtenka tik patogios aprangos bei avalynės ir galima bėgioti. Praktika rodo, kai ką kito. Netinkamai pradėję bėgioti, bėgimas gali virsti kančiai ir niekada daugiau nesinorės vėl bėgioti arba dar blogiai pasibaigs traukomis. O šie patarimai padės pamilti bėgimą.

Bėgimo patarimai:

  1. 🎽 Apranga. Norint išbėgti pirmuosius kartus nereik pirkti naujų bėgimo drabužių. Pirmuosius bėgimus gali bėgti ir tuo ką rasi spintoje svarbu būtų patogu ir nei per karšta, nei per šalta. Rekomenduojame pasirinkti daugiau sintetikos turinčius marškinėlius, taip mažiau prakaituosite, mažiau marškinėliai lips prie kūno. Pasirinkite lengvai krentančius marškinėlius, nei prigludusiu, taip bėgsite patogiau 🙂
  2. 👟 Avalynė. Batai – svarbiausias bėgimo “instrumentas”. Pradedant bėgti taip pat nereikia pirkti naujausių ir brangiausių. Pirmiems kilometrams tiks ir jūsų turimi. Svarbiausia būtų patogūs, neatsirašinėtų batraiščiai dažnai ir koja “neplaukiotų” bate. Kai jau pamilsi bėgimą, mielai padėsime išsirinkti bėgimui skirtus batelius 🙂
  3. 🏃 Atstumas. Nesitikėkite pirmaisiais bėgimais nubėgti maratono ar 10km. Pradžioje užtenka ir 1-3km. Rekomenduojame pradedančiam pirmąja savaite išbėgti nedaugiau nei tris kartus, o bendras savaitės kilometražas apie 10km.
  4. ⏱️ Greitis. Tik pradėjus bėgti, taip norisi bėgti greitai. Tai viena didžiausia pradedančių klaidų, kai iškart bėgama pilna jėga. Taip greit pritrūksta oro, pradeda skaudėti šoną. Reiktų pradėti bėgimus vidutinišku ar lėtesniu, o galbūt net bėgimą maišyti su ėjimu. Rekomenduojame pirmiems kilometrams tempą laikyti 4-3 jūsų jėgų.
  5. 🛑 Sustojimai. Nebijokite bėgiojant sustoti, daryti pertraukėlės, jei jaučiate skausmą ar per greit bėgate/kvėpuojate. Pradžioje galite susiplanuoti bėgimus su pertraukomis kas 500m-1km.
  6. 🛌 Poilsis. Po bėgimo ilsėkitės bent jau vieną dieną, leiskite raumenis pailsėti po didelio krūvio.
  7. 🍊 Maistas. Prieš bėgimą nevalgykite sunkaus maisto ir bėgiokite po 2-3 valandų po maisto.
  8. 👪 Programėles/bendruomenės. Kitame įraše apžvelgsime bėgimo programėlės, bet šį kart trumpai. Naudodami bėgimo programėles seksite savo rezultatus ir progresą, taip pat susirasite bendraminčių. Rekomenduojame Strava programėlę, kur netik rezultatus seksite, bet ir rasite bėgimo klubus, iššūkius. Mūsų strava profilis čia.
  9. 🏞️ Vieta. Bėgimams pasirinkite ramią vietą pavyzdžių parką, o ne miesto gatves. Taip bėgsite vėsiau ir nereiks stovėti prie šviesoforų bei grūstis su tarp žmonių. Nerekomenduojame pirmiems bėgimam rinktis stadiono, nes labai greit pabos ta pati trasa. Kas kart savo bėgime maišykite, atraskite naujas vietas. Taip išvengsite monotonijos. Pradžioje rekomenduojame pasirinkti asfaltuotą dangą, taip bėgti bus lengviau.
  10. 🌄 Laikas. Ypač vasarą per karščius rekomenduojame rinktis rytą arba vakarą. Atraskite, kaip jums maloniausią laiką..
  11. 🦵Apšilimas/prasitempimai. Prieš bėgimą ir po jo skirkite laiko lengviems prasitampymams bei apšilimui. Taip išvengsite raumenų skausmų ar traumų.
  12. ⬆️ Didinimas. Tik pradėjus bėgioti, taip norisi greitų rezultatų. Bet neskubėkite su jais, viskas ateis su laiku. Pajausk kaip tavo kūnas jaučiasi, nubėgai 1 km, tai nereiškia, kad lengvai nubėgsi 5 km. Didink atstumus ar tempą palengva.
  13. 👋 Pasisveikinimas. Ir pabaigai linksmas patarimas. Jei bėgdami susitikote su kitu bėgiku pasisveikink ir nusišypsok, taip kursime draugišką bendruomenę.

Šie patarimai yra rekomendacinio pobūdžio, tad aklai jų nepaisykite. Atsižvelkite į jūsų kūno signalus ir fizinę formą. Vieni gali pirmuose bėgimuose įveikti 3 kilometruose, kitiems ir 1 kilometras sunkiai įveikiamas. Svarbiausia bėgti pagal save ir nelyginti savo tempą/atstumą su kitais.

Nesvarbu kiek ir kokiu tempu pradžioje bėgate, svarbiausia jausi malonumą bėgti!

Komentuoti

Jūsų el.pašto adresas nebus viešinamas. Visi laukai privalomai